Główna » Artykuły » PEDOFILIA - SILENT LAMBS » Inne sprawy sądowe ws pedofilii

Posługa duchowa poza prawem

Sędzia z Delaware rozważa konstytucyjność prawa stanowego, które zwalnia księży z obowiązku zgłaszania podejrzenia wykorzystywania dzieci ujawnionego podczas spowiedzi - i jeśli prawo jest konstytucyjne, to czy powinno dotyczyć też starszych zboru Świadków Jehowy.

W zeszłym roku Biuro Prokuratora Generalnego złożyło pozew przeciwko zborowi Świadków Jehowy w Laurel Delaware twierdząc, że dwaj starsi nie zgłosili właściwym instytucjom przypadku kontaktów seksualnych między kobietą i 14-letnim chłopcem, oboje byli członkami tego zboru.

Prawo stanowe mówi, że osoby i organizacje mają obowiązek zgłosić za pomocą całodobowego telefonu zaufania podejrzenie wykorzystywania i zaniedbywania dzieci. Nie dotyczy to jedynie przypadków, gdy o fakcie dowiedział się od swojego klienta adwokat oraz ksiądz od penitenta w spowiedzi sakramentalnej."

W poniedziałek w Wilmington, Sędzia Sądu Najwyższego Mary M. Johnston wysłuchała wywodu w sprawie: czy starsi powinny należeć do tych wyjątków jak księża. To z kolei doprowadziło ją do postawienia pytania: czy jest konstytucyjne by istniał język prawa, który chroni duchownych tylko jednej religii.

Sędzia, która uważa tę sprawę za "bardzo interesującą", ma wydać orzeczenie w terminie późniejszym.

Na podstawie pozwu:
W styczniu 2013 roku czternastoletni chłopiec ujawnił matce, że miał kontakty seksualne z Katheryn Harris Carmean White, członkiem zboru i pomocą nauczyciela w gimnazjum Seaford.
Tego samego dnia chłopiec i jego matka spotkali się z starszymi w sali królestwa, którzy powiedzieli im, że porozmawiają z Carmean White w sprawie tych zarzutów.
Cztery dni później, starsi spotkali się z Carmean White, jednak nie zgłosili tego do telefonu zaufania.

Carmean White została aresztowana w lutym 2013 roku i przyznała się do 40 kontaktów seksualnych z chłopcem w ciągu 10 miesięcy. Teraz już ta 37-letnia kobieta została skazana za gwałt trzeciego stopnia, gwałt i czwartego stopnia zagrożenia dzieci i odsiedzi wyrok sześciu lat więzienia.

Franciszek McNamara, prawnik wypowiadający się w imieniu zboru, powiedział sędziemu, że Carmean White i ofiara przekazali informacje o kontaktach seksualnych podczas poufnych spotkań, które są odpowiednikiem katolickiej spowiedzi.

"Jest to część posługi pasterskiej" - powiedział McNamara o duchowej naturze takiego spotkania.

Sędzia ma wątpliwości czy każda rozmowa między wiernym a starszym zboru może być uznana za poufną i wyłączona spod obowiązkowego zgłoszenia.

"To zależy od przedmiotu rozmowy - powiedział. Zastosowanie tego prawa nie może obejmować tylko księży.”

Jednak zdaniem prokuratora, zwłaszcza spotkanie z Carmean White nie było spowiedzią.
"Założenie poufności tego spotkania jest wątpliwe” - powiedziała Janice Tigani, zastępca prokuratora generalnego.

Sprawa - i pytanie czy prawo jest konstytucyjne - może mieć wpływ na stanowy obowiązek zgłaszania [tut. podejrzenia o nadużycia wobec dzieci]. Jeśli prawo zostanie uznane za niekonstytucyjne, to wówczas księża będą zobowiązani do zgłaszania nadużyć ujawnionych im podczas spowiedzi.

Sędzia powiedziała, że język tego prawa nastręcza kłopotów. Zmusza sędziów do analizy kwestii religijnych, czy uznać dane praktyki religijne za spowiedź oraz przyglądać się intencjom osób, gdy podczas rozmowy ujawniały informacje.

Podobny problem pojawił się niedawno w hrabstwie Sussex, gdy Eric Bodenweiser, były kandydat polityczny oskarżony o to, że w latach 80. wykorzystywał seksualne chłopca, zażądał od sędziego uznania jego rozmowy z pastorem jako objętej tajemnicą spowiedzi, co miało powstrzymać prokuratora przed wezwaniem pastora do złożenia zeznań.

Sędzia w przypadku Bodenweiser zinterpretował prawo tak, że dopuszcza ono tajemnicę spowiedzi tylko w przypadku spowiedzi katolickiej, więc pastor  musiał zeznawać. Zakończyło się to unieważnieniem procesu; Bodenweiser później nie przyznał się do lżejszych oskarżeń.Źródło: http://www.delawareonline.com/story/news/2015/11/09/judge-weighs-religious-exemption-child-abuse-reporting/75452974/
Kategoria: Inne sprawy sądowe ws pedofilii | Dodał: Roberta (11 Listopada 2015)
Wyświetleń: 425 | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
avatar
Kategorie sekcji
Candace Conti [2]
Inne sprawy sądowe ws pedofilii [4]
WTS a pedofilia [2]
Australia Komisja [1]
Artykuły i materiały z wysłuchań przed Komisja Królewską w sprawie pedofilii wśród Świadków Jehowy w Australii
Formularz logowania
Nasza sonda
Oceń moją witrynę
Suma odpowiedzi: 16
Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0