Główna » Artykuły » Z "ŻYCIA" ORGANIZACJI » Listy do Starszych zboru

Nadzorcy Obwodu - przejmują władzę nad starszymi zboru

Z Listu z 22 kwietnia 2014 r., wynika, że od 1 września br. nadzorcy obwodu przejmują odpowiedzialność za powoływanie i odwoływanie starszych.
Zmiana stanowi znaczącą decentralizację władzy, przynajmniej w odniesieniu do powoływania starszych. Nadzorcy obwodu, mając decydujący głos w wyborze osoby obejmującej przewodnictwo w każdym zborze, stali się teraz panami życia i śmierci braci starszych. 

 

List brzmi następująco:

Cytat


DO WSZYSTKICH ZBORÓW

Re: korekty w procesie mianowania starszych i sług

Drodzy Bracia,
W odniesieniu do wizyty Pawła i Barnaby w Listrze, Ikonium i Antiochii, Dz. 14:23 mówi: „w każdym zborze ustanowili im starszych, a modląc się i poszcząc, poruczyli ich Jehowie, w którego oni uwierzyli.” Tytusa i Tymoteusza również uznaje się jako biorących udział w mianowaniu starszych w zborach. (1 Tm 5:22; Tytusa 1:5) W zgodzie z tą biblijną procedurą, Ciało Kierownicze postanowiło, że z dniem 1 września 2014 r., nadzorcy obwodu będą odpowiedzialni za powoływanie i odwoływanie starszych i sług. Dodatkowe informacje pojawią się w Strażnicy z 15 listopada 2014. 
Prosimy o nieustające modlitwy w naszym imieniu, jako że dzieło głoszenia przyspiesza i coraz więcej ludzi zaczyna wielbić Boga, przychodząc do "góry domu Jehowy” (Iz 2:2). 

Przesyłamy wyrazy chrześcijańskiej miłości.
Wasi bracia,
Ciało Kierownicze Świadków Jehowy

Do wiadomości: Nadzorcy podróżujący

PS do Grona Starszych,

Prosimy o odczytanie tego listu wiernym w zborze zaraz po jego otrzymaniu na pierwszym zebraniu służby lub na studium Strażnicy, w zależności od tego co nastąpi pierwsze. Tego dopisku nie należy odczytywać w zborze, a list nie powinien być zamieszczony na tablicy informacyjnej. Jeśli w tym czasie nadzorca obwodu odwiedza wasz zbór, odczyta ten list na zakończenie wykładu podsumowującego. Podczas zgromadzeń obwodowych lub zgromadzeń specjalnych list ten zostanie odczytany przez mówcę w trakcie jego wykładu. 
W odpowiednim czasie, dalsze wytyczne dotyczące wyżej wymienionej kwestii zostaną dostarczone do wszystkich gron starszych.

To będzie interesujące zobaczyć w jaki sposób te wytyczne będą wprowadzane w życie w zborach. Jeśli nadzorcy obwodów mają za zadanie wyłącznie powoływanie/odwoływanie starszych, bez żadnego nadzoru na poziomie oddziału, Świadkowie mogą spodziewać się, że bracia starsi będę próbować im się przypodobać w jeszcze większym stopniu niż czynią to dotychczas.

Istnieje też taka możliwość, że różnice osobowości i drobne niezgodności między starszymi a nadzorcami obwodu mogą nieść daleko idące konsekwencje. Jak wspomniano w ostatnim artykule, skandal w Menlo Park jest doskonałym przykładem tego, co może się zdarzyć, jeśli nadzorca obwodu i grono starszych nie zgadzają się ze sobą.

Warte zauważenia w tym liście jest to, że Ciało Kierownicze podkreśla, iż dzieło głoszenia „przyspiesza i coraz więcej ludzi zaczyna wielbić Boga”. Jeśli to jest prawda, to musi to mieć odzwierciedlenie w światowych raportach. Ubiegłoroczny wzrost wyniósł 2,1% i był zaledwie o 1 % ponad wzrost światowej populacji (1,1%), co oznacza przy uwzględnieniu urodzeń i zgonów, że Organizacja ledwo utrzymuje się ponad powierzchnią.

Będzie to również kłopotliwe dla myślących Świadków Jehowy, że Ciału Kierowniczemu, rzekomo Chrystusowemu „niewolnikowi wiernemu i roztropnemu”, zajęło tyle czasu ustalenie takiej stosunkowo jednoznacznej „biblijnej procedury”.
 Źródło: http://jwsurvey.org/cedars-blog/circuit-overseers-to-assume-responsibility-for-appointing-and-deleting-elders
Kategoria: Listy do Starszych zboru | Dodał: Roberta (27 Kwietnia 2014)
Wyświetleń: 494 | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
avatar
Formularz logowania
Nasza sonda
Oceń moją witrynę
Suma odpowiedzi: 16
Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0